logoARTMEDIUM | цсм

ЗАПИТАННЯ з реальності і ВІДПОВІДІ з тіні

3 грудня 2015 у  галереї «Дзиґа» Orhan Özçalık , Олексій Пендюр та Олександра Калініна.влаштують перфоманс на тему «платонівської печери»

tur_art_perf

ЗАПИТАННЯ з реальності і ВІДПОВІДІ з тіні
(2000 років після правильного питання)

Алегорія Печери Платона

“Деякі люди з народження змушені сидіти в темній печері, прикуті за шию, обернені спиною до входу. Ці люди також не можуть повернути своє обличчя, вони бачать лише тіні тварин, інших людей і речей, що транслюються на стіну печери, завдяки світлу, що пробивається зі входу. Пізнання ув’язнених є чуттєвим і базується на основі візуальних та слухових даних, іншими словами, на основі образів на стіні печери. Один з в’язнів зумів вибратись з печери і побачив джерело тіней. Він не повірив власним очам. Як важко вириватись з ілюзій, полишати старі звички. Скоріш за все він не зможе остаточно звикнути до нового стану речей, а те, що він бачив, сидячи в печері, буде здаватись йому більш реалістичним. І коли він повернеться в печеру, він почне оповідати те, що бачив, але неможливо переконати ув’язнених в тому, що образи на стіні є лише рефлексіями.”

Художник повинен бачити, розуміти і знаходити спосіб пояснення світу ідей та правди. Але як?

В наші часи в людей майже не виникає питань, але завжди є мільйон відповідей під рукою. І ці відповіді зазвичай продиктовані системою. Метою системи є запобігання виникненню унікальних питань в людей. Якщо хтось задасть унікальне питання, система не зможе на нього відповісти і змушена буде змінитися. Тому протягом всієї історії людства виникає конфлікт між системою та мистецтвом і філософією.

В цьому перфомансі ми вишукуємо правильне питання, спираючись на алегорію Платона про печеру. Необхідно мати знання, щоб поставити правильне питання, але які саме знання?

Чому Платон? Приблизно 2500 років тому Платон у своєму “Міфі про печеру” визначив, що знання є єдиним способом винайти правду, визначити права та гідність людини. А також зазначив, що методом отримання знань є ставлення питань.

Чому мистецтво? Мистецтво завжди намагається побачити та ідентифікувати об’єкт з іншого боку. Завжди намагається зробити зрозумілими для інших не лише об’єкт, а й відчуття та думки. Тому мистецтво зазвичай задає більше питань, ніж філософія.