logoARTMEDIUM | цсм

Юрій Бакай . симетрія

Паризька серія Юрка Бакая – це складні просторові компіляції, отримані шляхом пересипання, переливання і порціювання вулиць, будівель, площ і площин піддослідного міста на свій смак, реорганізація простору й часу у супроводі мелодій Парижу. Кожна робота – це своєрідний квартал. Спілкування з тобою вона розпочинає з того, що невидимою абразивністю поверхні чинить опір першому погляду, неспішно видобуваючи іскри з твоїх очей. Погляд поступово нагріветься, плавиться і стікає, і черговий «квартал» врешті переможно кладе твій, тепер вже трофейний, погляд собі до ніг, попутньо і по-екзгибіціоністськи зверхньо відкриваючи, являючи свої, інтимні, третій вимір і четвертий… Після цього роботи вже самі створюють темпоритм володіння глядачем, обмінюючись з ним ролями.

Коштовний Париж втрачає себе і перетворюється на бездоганно стриманий образ, створений на його підставі. Спустошення стає віддзеркаленням наповненості, архітектурі додається колажності, простору – альтер-еґа, уяві – нових припущень, мозку – нових версій. Будівлі трансформуються у велетенських намагнічених сіамських близнюків, шо зрослися найважливішими органами, і з виглядом завмерлих на постаменті пантомімів пишаються своєю сіамськістю.

Однією з різновидностей симетрії є нескінченість, а ідеальний випадок рівноваги світу – це противага його собі самому. Все протиставляється Нічому, і не може з ним впоратись, поглинути. Врезультаті серія об’єднується у велетенське портфоліо ЇЇ, Вісі Cиметрії.

Ростислав Шпук