logoARTMEDIUM | цсм

СТАНІСЛАВА ЗАХАРКО-ЛАГОВСКА . БОЖΑ CПРΑΒΑ! .

DZIEŁO BOŻE!

21 лютого (пт.) о 18.00 мистецька галерея Гері Боумена запрошує гостей на відкриття виставки” БОЖΑ CПРΑΒΑ”  СТАНІСЛАВИ ЗАХАРКО-ЛАГОВСКОЇ.

Я зачарована візуально-пластичною мовою вулиці, знаку, плакату, наклеєними на стінах листівками і написами. Це послання, які хтось переказує іншим в надії, що вони будуть прочитані, а їхній зміст зрозумілий у властивий спосіб, задуманий тим, хто подає повідомлення.

 

Проте вулиця і її мова є творінням, що зазнає постійних змін: знаки, реклами і таблиці зникають, залишаючи по собі порожні сліди, які швидко огортає забуття. Плакати заклеюють і знищують, листівки зривають, до написів докладають чужі слова і плями фарби.

Випадок і деструкція часто творять на їх основі нові послання, з обірваних слів, фрагментів обличчя, таємничих знаків – багатозначні, часом кумедні коментарі. З деградованої матерії, бляклих кольорів, структур розпаду повстають образи, що випромінюють красу і гармонію твору мистецтва. З фрагментів текстів і випадкових контекстів – нові гасла.

Виокремлення з вуличного оточення через фотографування, препарування через відповідне кадрування творять нову якість спілкування – поєднані і протиставлені в єдиному просторі фрагменти набувають новий авторський коментар.


Висилаю їх до інших, з надією, що будуть прочитані і їхній зміст буде зрозумілий у спосіб, задуманий відправником …


28 березня 2011 р., у Львові, на розі вулиць Менделєєва та Івана Франка я помітила біло-червону листівку. Не зрозуміла змісту і до цього часу не зустріла нікого, хто міг би його пояснити.  Однак мене заінтригували лише два слова – збільшені, гостро акцентовані білим на червоному тлі – БОЖΑ CПРΑΒΑ! Поруч побачила наступну листівку, трохи далі ще одну. І пішла за ними …


У перший день вели мене вздовж вулиці Івана Франка та по прилеглих вулицях. На другий день дісталися – а я за ними – до вулиць довкола Ринку і площі перед Ратушею. А потім  я виїхала з міста…

Кадрувала фотографії так, щоб на кожній була кінцівка листівки і ті два слова: БОЖΑ CПРΑΒΑ !

Цикл БОЖΑ CПРΑΒΑ! має трьох авторів: випадок, людини, яка приклеїла листівки, і я. Він включає 63 фотографії, поєднані присутністю фрагменту біло-червоного наклейки з двома словам, а також їх пластичною формою та змістом.

Бо з української БОЖΑ CПРΑΒΑ! перекладаємо як DZIEŁO BOŻE!

Латинкою – OPUS DEI!   

 

 

Станіслава Захарко


мистецтвознавець, мистецький критик, художник, фотограф,
директор BWA (Бюро художніх виставок) в місті Кельце

Народилася 24 листопада 1958 р. в Перемишлі.
В 1977-1985 рр. навчалася в за спеціальністю “історія мистецтва”

в Ягеллонському університеті, в Кракові.

В 2003-2004 рр. отримала післядипломну освіту за спеціальністю “управління культурою” в Інституті суспільних справ Ягеллонського університету.

Мати трьох синів: Михайла (1980 р.н.) , Рафала (1983 р.н.) та Анжея (1986 р.н.) Лаговських.

З 1985 р. працює в BWA в Кельце – з 1996 року на посаді керівника галереї, а з 2012 – директора. У 2003-2009 рр. викладала предмет “маркетинг мистецтва” в Інституті красних мистецтв Університету Яна Кохановського.

Займається критикою мистецтва, автор багатьох вступних статей до каталогів виставок сучасного мистецтва та рецензій, куратор чисельних персональних і групових виставках, мистецьких програми, теоретичного підґрунтя і проектів графічних каталогів. Як критик співпрацює з культурним щомісячником „Teraz”(Кельце) та всепольським мистецьким журналом „Format” (Вроцлав).


Створює просторові форми в техніці лозоплетіння, реалізовані на пленерах в Польщі та Україні, малює, займається художньою фотографією, бере участь в художніх пленерах та виставках – 10 персональних виставок (у тому числі 2 пастелі) і 71 групова.
Нагороди в конкурсах (фотографія): „Przedwiośnie (Kielce,  2005, 2006, 2008, 2010 – Grand Prix, 2011) „Świętokrzyskie w obiektywie” (2005)., III Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” (Częstochowa, 2007), I Festiwal Kultury Małych Miast (Skalbmierz, 2009), Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret”(Koło, 2012). Nagrody Prezydenta Miasta Kielce za działalność artystyczną (2006, 2011).

 

Є членом: Оgólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców WIKLINA”, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Związku Działkowców.